Galeria
admin
08/12/2010 10:42

Zapraszamy do galerii regionów Warmii.

Szlak pielgrzymkowy
bogumil
03/12/2010 18:22

Warmia i Mazury to region Polski położony między licznymi jeziorami i rozległymi lasami. Może się on poszczycić nie tylko urokami przyrody, lecz również ogromnym bogactwem historycznym. To właśnie na tym terenie znajduje się kilka słynących cudami miejsc . Upamiętniają one ważne wydarzenia wsławione legendami, objawieniami i uzdrowieniami, znanymi już w XIV wieku.

W ten wyjątkowy krajobraz Świętej Warmii wpisują się w szczególny sposób sanktuaria – miejsca pielgrzymkowe. Od niepamiętnych czasów wierni z Warmii pielgrzymowali do słynących cudami miejsc: Stoczka Klasztornego, gdzie czczona jest Matka Pokoju oraz gdzie internowano w latach 1953-54 Sługę Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego, Krosna k. Ornety, gdzie znajduje się figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem, i do Gietrzwałdu, gdzie w 1877 r. Matka Jezusa ukazała się dwóm wizjonerkom. Blisko granicy z Warmią kult Matce Bożej oddawany jest w Świętej Lipce przez chrześcijan wszelkich wyznań. Trudno nie wspomnieć unikalnego sanktuarium z polichromiami z XVIII wieku gdzie czczony jest słynący łaskami krucyfiks. Oprócz wymienionych miejscowości warto wybrać się jeszcze do Glotowa (Głotowa) gdzie znajduje się sanktuarium Najświętszego Sakramentu i Męki Pańskiej, nazywane popularnie Warmińską Jerozolimą.

Zanim się tam wybierzemy, należy się zastanowić które z tych miejsc chcemy zobaczyć i w jakiej kolejności do nich dojedziemy. Każde z nich ma swój niepowtarzalny charakter i klimat modlitewny, dlatego warto bliżej je poznać.

Szlak piegrzmymkowy - mapka

Odległości na szlaku pielgrzymim:

1. Gietrzwałd - Święta Lipka (przez Mrągowo) - około 102 km

1a. Gietrzwałd - Święta Lipka (przez Reszel) - około 92 km

2. Święta Lipka - Stoczek Klasztorny - około 40 km

3. Stoczek Klasztorny - Krosno k. Ornety - około 49 km

4. Krosno k. Ornety - Głotowo - około 32 km

4a. Stoczek Klasztorny - Głotowo - około 38 km

5. Głotowo - Gietrzwałd - około 46 km

Wariant I: Długość szlaku pielgrzymkowego - około 268 km (wraz z Krosnem k. Ornety)

Wariant II: Długość szlaku pielgrzymkowego - około 226 km (bez Krosna k. Ornety)

 

Pobierz dużą mapkę szlaku pielgrzymkowego:

duza_mapa.jpg [424 kB]

 

Logowanie