Banknot 50 złotowy z Janem Pawłem II

Papierowe 50 złotych ma charakter kolekcjonerski. Nigdy wcześniej w historii NBP nie wydawało tego typu banknotów, bijąc wyłącznie monety okolicznościowe. Przyczynkiem do emisji banknotu jest zapowiedziana na maj tego roku beatyfikacja Jana Pawła II.

"Nie jesteśmy jedynym państwem, które takie banknoty produkuje. Dołączyliśmy do grona i to od razu z bardzo wysokiego poziomu, bo z najbardziej znanego Polaka na świecie, którego uhonorował Narodowy Bank Polski wizerunkiem na banknocie 50 złotowym." - mówi Andrzej Kowalczyk, dyrektor oddziału okręgowego NBP w Olsztynie.

Emisja banknotu odbyła się już w roku 2006. W chwili obecnej NBP sprzedaje go kolekcjonerom w cenie 90 złotych. Osoby zainteresowane zakupem powinny się pospieszyć, gdyż w skarbcu NBP pozostało już tylko około 200 sztuk. Beatyfikacja jest zatem ostatnią okazją, żeby taką pamiątkę zdobyć.


Przednia strona banknotu - Jan Paweł II z krzyżem pasterskim na tle globu ziemskiego, symbolu uniwersalności pontyfikatu.


Tył banknotu - przedstawia epizod z mszy świętej, inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II. Znajduje się tu także cytat listu odczytanego przez papieża w czasie spotkania z Polakami. W tle tekstu umieszczono kontur Klasztoru Jasnogórskiego.

 

Logowanie