Energia wiatrowa w powiecie ełckim

Oznacza to, że samorządowcy zaakceptowali wynik referendum przeprowadzonego w ostatnią niedzielę stycznia dla mieszkańców miejscowości Straduny, Oracze, Miluki i Malinówka, w którym 70% uprawnionych do głosowania opowiedziało się przeciwko budowie biogazowni i gorzelni.

Przypomnijmy, że referendum przeprowadzono po fali protestów mieszkańców, którzy widzieli w biogazowni zagrożenie dla turystyki, spowodowane pogorszeniem się stanu powietrza w okolicy.

Samorządowcy nie dali za wygraną i znaleźli rozwiązanie alternatywne. Będzie nim nowoczesna elektrownia wiatrowa, dostarczająca okolicy dodatkową energię elektryczną. Już przyjęto uchwałę w tej sprawie. Radni odrzucili wcześniejsze protesty, które pojawiły się również przeciwko tej inwestycji.

Farma wiatrowa kosztować będzie blisko 60 mln euro. Składać się będzie z 15 wiatraków rozlokowanych w okolicach wsi Rostki Bajtkowskie, Bajtkowo, Nowa Wieś Ełcka i Talusy. W sumie zajmie ona obszar o powierzchni 2,5 tysiąca hektarów.

Radni wierzą w szybki zwrot kosztów inwestycji i korzyści finansowe związane z ograniczeniem wydatków na energię elektryczną pochodzącą ze źródeł konwencjonalnych. Pierwsze wiatraki w okolicach Ełku mają się pojawić w 2012 roku.

 

Logowanie