Galeria
admin
08/12/2010 10:42

Zapraszamy do galerii regionów Warmii.

Walory turystyczne Warmii

Warmia to jedna z najstarszych i najbarwniejszych etnograficznie krain historycznych dzisiejszej Polski. Obecnie jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów zakątków kraju. Warmia to przede wszystkim gościnna i otwarta na turystów ludność, piękne polodowcowe moreny, gęste lasy o mieszanym drzewostanie oraz liczne i czyste jeziora, zamieszkałe przez niewystępujące nigdzie indziej w Polsce gatunki ryb.

Głównym atutem Warmii jest jej wspaniała przyroda, stanowiąca jeden z najlepiej zachowanych ekosystemów dzisiejszej Europy. Wraz z Mazurami, Warmia znalazła się na 28 pozycji światowej listy finalistów konkursu na siedem nowych cudów natury (New 7 wonders of nature) oraz na 5 pozycji listy finalistów w kategorii najpiękniejszych miejsc Europy.

Do walorów krajoznawczych regionu należy także jego bogata historia. Na terenie ziemi warmińskiej znajdują się liczne zabytki niemieckiego osadnictwa z czasów średniowiecza oraz wiele późniejszych pamiątek po ciekawej i często burzliwej przeszłości regionu.

Szczególnym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się krzyżackie zamki powstałe w okresie istnienia na Warmii Państwa Zakonnego. Średniowieczne budowle warowne oglądać można przemierzając tzw. Szlak krzyżacki. Do innych ciekawych szlaków turystycznych Warmii związanych z historią należy pieszy Szlak kopernikowski, biegnący przez miejsca związane z pobytem i pracą genialnego astronoma, oraz Szlak napoleoński, który również wiedzie do miejsc, w których niegdyś miał okazję bywać i decydować o losach Europy Cesarz Francuzów, Napoleon Bonaparte.

Wśród najpiękniejszych pamiątek regionu wypada wymienić również zabytki architektury sakralnej, szczególnie gotyckiej i barokowej, wybudowane z inicjatywy biskupów warmińskich w ciągu kilku stuleci ich panowania na tym terenie. Właśnie do nich każdego roku pielgrzymują tysiące wiernych. Najbardziej znane miejsca kultu maryjnego na Warmii to: Święta Lipka, Stoczek Klasztorny, Gietrzwałd, Krosno, Głotowo i Chwalęcin.

Warmia to przede wszystkim doskonałe miejsce do letniego wypoczynku - wycieczek leśnymi szlakami, kąpieli w czystych jeziorach, wędkarstwa i sportów wodnych. Także zimą w kilku miejscach Warmii można uprawiać narciarstwo zjazdowe. Tuż obok Lidzbarka znajduje się wyciąg "Góra Krzyżowa", pod Olsztynem we wsi Ruś wyciąg "Kartasiówka", w Mrągowie zjeżdżać można z Góry Czterech Wiatrów, a w Gołdapi korzystać z najdłuższej trasy zjazdowej na Pięknej Górze. Na miłośników narciarstwa biegowego czekają przygotowane szlaki w okolicach Piecek, Ukty, Krutyni, Spychowa czy Pisza. 

W ciągu ostatnich lat na terenie ziemi warmińskiej dokonano znacznej rozbudowy infrastruktury turystycznej. Wytyczono nowe ścieżki rowerowe, powiększono bazę noclegową. W miejscowościach powstało bardzo wiele punktów gastronomicznych oferujących rodzime specjały. Region posiada jedną z najliczniejszych reprezentacji gospodarstw agroturystycznych w Polsce. Poza noclegami oferują one bogactwo wyrobów regionalnych, w tym: wędzonych ryb, przetworów owocowych i warzywnych oraz wspaniałych miodów naturalnych o wszystkich możliwych smakach, zapachach i barwach.

Wraz z Mazurami, Warmia zwana jest "Zielonymi płucami Polski". Rok w rok przyciąga do siebie dziesiątki tysięcy turystów z Polski i zagranicy.

 

Logowanie