Szlak Pielgrzymkowy
admin
08/12/2010 10:38

 
Święta Lipka - Walory regionu
bogumil
07/12/2010 19:15

Święta Lipka zwana jest również "Częstochową Północy". Każdego roku blisko sto tysięcy pielgrzymów i turystów odwiedza to wyjątkowo piękne miejsce. 

Wieś Święta Lipka położona jest w powiecie kętrzyńskim, w odległości 6 km od Reszla. Miejscowość otaczają piękne lasy i bezpośrednio przylegające jezioro rynnowe Dejnowa oraz równie malownicze jezioro Wyrbel, będące ostają wielu gatunków ptactwa wodnego, bardzo popularne wśród wędkarzy.

Główną atrakcją miejscowości jest jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych w naszym kraju - barokowy Klasztor w Świętej Lipce. Skupia on życie religijne i kulturalne całego regionu. Odbywają się tutaj ważne uroczystości kościelne dla rzesz pielgrzymów z całej Polski i zagranicy. Wielką atrakcją sanktuarium są koncerty organowe na słynnych, bogato zdobionych organach kościelnych z ruchomymi figurami na prospekcie.  

Święta Lipka to doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek. Oprócz piękna architektury sanktuarium, okolica cieszy różnorodnością krajobrazów, łączących w sobie urok szeroko rozpostartych wzgórz oraz okolonych lasami wód. Szlaki turystyczne regionu najlepiej przemierza się przy pomocy roweru.

W niewielkiej odległości od Świętej Lipki położone jest urocze miasteczko Reszel z majestatycznym gotyckim zamkiem, będącym niegdyś jedną z siedzib biskupów warmińskich. Turyści o dobrej kondycji i mocnych nerwach, mogą udać się na kilkudziesięciometrową wieżę katedry położonej w północno-zachodniej części starego miasta, z której roztacza się przepiękny, wielokilometrowy widok na okolicę.

Reszel, widok na katedrę i wierzę z punktem widokowym.

Święta Lipka posiada liczną bazę noclegową, szczególnie jak na tak niewielką miejscowość. Turyści i pielgrzymi mają do dyspozycji kilkanaście pensjonatów, hotel oraz kilka gospodarstw agroturystycznych. Dodatkowo, w pobliżu Klasztoru przygotowano obszerny dom pielgrzyma.

W miejscowości znajduje się kilka punktów gastronomicznych działających przez okrągły rok. Można w nich zjeść smacznie, regionalnie i stosunkowo niedrogo.

 

Logowanie