Szlak Pielgrzymkowy
admin
08/12/2010 10:38

 
Stoczek - Walory regionu

Okolice Stoczka Klasztornego stanowią kwintesencję piękna północnych krańców Warmii. Idylliczny krajobraz ziemi stoczkowskiej tworzą setki polodowcowych wzniesień oraz liczne kępy lasów mieszanych, przykrytych gigantyczną kopułą szeroko roztaczającego się widnokręgu. Sercem okolicy jest piękny i tętniący życiem Klasztor w Stoczku.

Z pewnością pobyt w Stoczku dostarczy odwiedzającym wielu miłych wspomnień. W gościnnych murach miejscowego Klasztoru, prowadzonego przez Księży Marianów, zarówno Pielgrzymi, jak i Turyści odnajdą idealne warunki do wypoczynku. Na miłośników sielskiego życia w okolicach Stoczka czeka kilka gospodarstw agroturystycznych z szerokim zapleczem noclegowym oraz bogatą ofertą gastronomiczną.

Ziemia stoczkowska to także wspaniałe miejsce do uprawiania aktywnego wypoczynku. Znajduje się tu piękny szlak przyrodniczy dla pieszych i rowerzystów, oznaczony kolorem niebieskim. Poza przyrodą (rezerwat ptactwa wodnego, moreny polodowcowe, bogaty drzewostan lasów), na szlaku można obejrzeć liczne zabytki regionu, np. stary dwór Romanowskich w miejscowości Sułowo, czy Pałac w Galinach. Jednak najbardziej znaną atrakcją turystyczną na jego trasie jest średniowieczny Zamek Biskupów Warmińskich, stanowiący niegdyś miejsce zamieszkania słynnego w całym świecie astronoma Mikołaja Kopernika.

Piękno przyrody otaczającej miejscowość oraz Klasztor, przyciągają do siebie rok w rok rzesze malarzy, uwieczniających okoliczne pejzaże i piękną architekturę obiektu sakralnego oraz przylegający do niego ogród w stylu barokowym. Warto wspomnieć, że ogród ten odznaczony został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem za wierność w odtworzeniu jego stanu oryginalnego z XVIII wieku! 

Na pewno osoby zainteresowanych historią najnowszą zainteresuje fakt, że Klasztor w Stoczku był pierwszym miejscem uwięzienia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przez władze PRL-u. Wydarzenie to upamiętnia zorganizowane na terenie Klasztoru muzeum z bogatą galerią zdjęć, możliwością zwiedzania celi więziennej i oglądania osobistych przedmiotów Prymasa.  

 

Logowanie