Szlak Pielgrzymkowy
admin
08/12/2010 10:38

 
Krosno - Walory regionu
bogumil
08/12/2010 22:43

Krosno jest małą uroczą wioską leżącą 4 km od Ornety, położoną w rzecznej dolinie. W miejscowości znajduje się piękny barokowy kościół, stanowiący jedno ze Świętych Miejsc Warmii. Krosno to idealne miejsce dla osób lubiących ciszę i bliski kontakt z naturą.

Okoliczny krajobraz cieszy oko różnorodnością form ukształtowania terenu i odstępami leśnymi. Przez miejscowość przepływa malownicza i czysta rzeka Drwęca Warmińska, stanowiąca atrakcyjny szlak wycieczek kajakowych.

 

Będąc w Krośnie warto udać się do pobliskiego miasta gminnego Ornety. W mieście zlokalizowanych jest wiele ciekawych i cennych zabytków. Centrum Ornety stanowi czworoboczny rynek, okolony XVII i XIX-wiecznymi kamienicami z podcieniami. Na środku rynku stoi rozłożysty gotycki Ratusz Miejski. Cennym zabytkiem Ornety jest również gotycki kościół katolicki pod patronatem Św. Jana Chrzciciela i Ewangelisty. Kilkadziesiąt metrów od centrum znajduje się szkoła Podstawowa Nr.1, którą wybudowano na fundamentach starego zamku biskupiego. Co ciekawe, piwnice zamku zachowały się niemal w nieodmienionym stanie po dziś dzień. Na starym mieście, gdzieniegdzie odnaleźć można jeszcze fragmenty murów miejskich, datowanych na XIV wiek. Do innych wartych polecenia zabytków Ornety należy wielokrotnie przebudowywany klasztor sióstr Katarzynek oraz dawny kościół ewangelicki z 1829 roku, w którym obecnie znajduje się cerkiew prawosławna.

Przy drodze wylotowej na Elbląg, na niewielkim wzgórzu zwanym niegdyś "Szubieniczym", znajduje się Kaplica Jerozolimska. Do rzadkości dla tego typowo rolniczego regionu należy także zachowany tu spichlerz zbożowy z XVIII wieku.

W okolicach Krosna i Ornety jest dość dużo punktów noclegowych - pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych. Znajdują się tu także pola namiotowe oraz domki letniskowe, z których można korzystać latem po dość przystępnych cenach. W celach konsumpcyjnych najlepiej udać się do Ornety, gdzie zjeść można tradycyjne potrawy polskie oraz dania kuchni włoskiej.

 

Logowanie