Szlak Pielgrzymkowy
admin
08/12/2010 10:38

 
Głotowo - Walory regionu

Podczas pobytu w okolicach Sanktuarium w Głotowie warto bliżej poznać ten uroczy zakątek Warmii leżący na terenie gminy Dobre Miasto. To właśnie tutaj jest wiele okazji do podziwiania niepowtarzalnych krajobrazów.

Na całej długości wschodnich granic tego regionu rozciągają się Lasy Wichrowskie, które zachwycają bogactwem natury. Liczne jeziorka, różnorodność gatunków roślin i zwierząt tworzą niepowtarzalny urok leśnej krainy. Uroku dodaje płynąca wśród morenowych wzgórz rzeka Łyna, jedenasta, co do długości rzeka w kraju. Sporą dawkę emocji może dać spływ kajakowy rzeką Łyną.

Atrakcyjnymi turystycznie są tereny położone w okolicach jeziora Limajno zwanego "Perłą Warmii", posiadającego I klasę czystości wód. Czyste wody jeziora przyciągają amatorów sportów wodnych i wędkowania. Nad jeziorem znajduje się ośrodek wypoczynkowy.

Wśród obiektów zabytkowych, które warto zobaczyć będąc w Głotowie należy wymienić:

1. Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych - Bazylika Mniejsza

(ul. Ks. Emila Rzeszutka)

Pochodząca z XIV w. wspaniała gotycka kolegiata wybudowana w latach 1357 - 1389 na bagnie, przypuszczalnie na dębowych palach. Stanowi wraz z zabudowaniami kolegiackimi potężny czworobok murów, przypominający zamek obronny. Jest to najpiękniejszy i jeden z największych kościołów typu halowego na Warmii. Na jubileusz 600-lecia Papież Jan Paweł II 19 maja 1989 roku obdarzył kościół tytułem i godnością Bazyliki Mniejszej. Wewnątrz kościoła znajdują się min.: rzeźba Madonny z XV wieku, ołtarz Tron Łaski wykonany ok. 1500 r. przez uczniów Wita Stwosza, ołtarz Trójcy Świętej, bogato zdobiona ambona z 1693r., ołtarz główny ufundowany przez biskupa Adama Stanisława Grabowskiego z 1748r.

2. Baszta obronna zwana "Basztą Bocianią" (ul. Sowińskiego)

Jest to pozostałość po średniowiecznych murach obronnych. Jej nazwa pochodzi od gnieżdżących się na jej szczycie bocianów. Obecnie mieści się tu siedziba Oddziału Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego "Pojezierze", które dokonało remontu i adaptacji baszty w latach 1970 - 1973, wyposażając ją w stylowe meble, efektowne oświetlenie, ręcznie kute kraty i żyrandole. W Baszcie mieści się muzeum historii Dobrego Miasta. Można tu obejrzeć dawne mapy biskupstwa warmińskiego, plany miasta, fotografie i fotokopie zabytkowych obiektów i starych dokumentów, a w sezonie letnim organizowane są wystawy malarstwa, grafiki, tkaniny artystycznej, itp. Basztę można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu pod nr Tel. (089) 6161 605 lub (089) 61 61318

 

 

 

3. Smolajny: Pałac biskupi


Pałac biskupów warmińskich został wybudowany w latach 1741 - 1743, który później był ulubionym miejscem pobytu Ignacego Krasickiego. Nad głównym wejściem, w trójkątnym obramowaniu, znajduje się ryzalit z ozdobnym herbem fundatora Adama Stanisława Grabowskiego. Oprócz pałacu zachowały się wieża bramna i dobudowany do niej parterowy budynek mieszkalny. Obecnie w pałacu mieści się Zespół Szkół Rolniczych. W pobliżu obiektu urządzono uroczy park ze zwierzętami, który jest dużą atrakcją dla dzieci.

 

Logowanie