Szlak Pielgrzymkowy
admin
08/12/2010 10:38

 
Gietrzwałd - walory regionu
bogumil
08/12/2010 11:54

Gietrzwałd położony jest w samym sercu Pojezierza Olsztyńskiego. Piękno krajobrazu otaczającego miejscowość cechuje różnorodność form terenu, duża ilość jezior i lasów. Region posiada bogatą przeszłość historyczną. Znaleźć tu można wiele pamiątek sięgających średniowiecza oraz reliktów z późniejszych epok, świadczących o ciekawych dziejach okolic.

Na terenie gminy Gietrzwałd znajduje się dużo obiektów zabytkowych. Większość z nich to architektura sakralna. Najchętniej odwiedzanym przez pielgrzymów i turystów miejscem jest Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie, powstałe na miejscu poprzedniego kościoła, wybudowanego już w średniowieczu. Wielokrotnie na przestrzeni dziejów kościół ulegał zniszczeniom i przebudowom. Obecnie posiada piękną neogotycką formę, a jego wnętrza zdobią bogate polichromie z końca XIX wieku. Sanktuarium słynie ze świętego obrazu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej, wspominanego w źródłach pisanych już w roku 1568. Za najcenniejszy zabytek kościoła uważana jest piękna drewniana Pieta z 1425 roku.

Inne ciekawe zabytki architektury sakralnej regionu to: Kościół parafialny p.w.św. Mikołaja i św. Jana Ewangelisty w Sząbruku, Kościół ewangelicki w Łęgutach oraz liczne kapliczki przydrożne, których w okolicach Gietrzwałdu jest aż 50, z czego 20 wpisanych jest do rejestru zabytków.

Warte obejrzenia są również inne zabytki ziemi gietrzwałdzkiej. Do najciekawszych obiektów należy klasycystyczny pałac w Grymuzach, powstały na miejscu warowni rycerskiej, datowanej na połowę XIV wieku, dwór w Łysajnach wybudowany w stylu pesudoklasycystycznym w ostatniej ćwierci XIX wieku oraz pochodzące z 1900 roku wieże obronne przy moście kolejowym na rzece Pasłęce.

Region Gietrzwałdu to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku letniego. Znajdują się tu szlaki piesze i ścieżki rowerowe, prowadzące do najciekawszych miejsc w okolicy. W miejscowości Naterki przygotowano profesjonalne pola golfowe oraz klub, oferujący naukę gry w golfa.

Z racji na bogatą przyrodę w miejscowości Kudypy stworzono Leśne Arboretum Warmii i Mazur im. Polskiego Towarzystwa Leśnego, będące parkiem leśnym z kolekcją ciekawych drzew i krzewów, występujących na obszarze północno-wschodniej Polski.

Przez ziemię gietrzwałdzką przebiega słynny Szlak Św. Jakuba (Camino de Santiago). Obecnie jest szlakiem turystycznym, wiodącym przez znaną od czasów średniowiecza słynną europejską drogę pielgrzymkową. Przez wielu turystów uważany jest za świetne miejsce do uprawiania turystyki trekkingowej.

Baza noclegowa okolic Gietrzwałdu jest obszerna. Znaleźć tu można wiele pensjonatów oraz rozkwitających w ostatnim czasie gospodarstw agroturystycznych. W okresie letnim skorzystać można z pól namiotowych. Podobnie jak w przypadku miejsc noclegowych, jest tu wiele punktów gastronomicznych, oferujących wyśmienite dania kuchni regionalnej, sporządzane na bazie naturalnych produktów miejscowych. Najbardziej znanym z nich jest Karczma Warmińska z pieczołowicie odtworzoną architekturą wnętrza, kolekcją miejscowych rękodzieł artystycznych i zabytkowych przedmiotów. Można tu zjeść naprawdę smaczne i oryginalne dania, jak choćby "Flaczki z węgorza", czy "Sandacza w sosie pokrzywowym".

 

Logowanie