Szlak Pielgrzymkowy
admin
08/12/2010 10:38

 
Chwalęcin - Walory regionu

Chwalęcin jest jedną z większych atrakcji powiatu lidzbarskiego. Położony jest w malowniczym otoczeniu, w pobliżu rzeki Pasłęki, Wałszy i Młyńskiej Strugi. Niegdyś stanowił ważne miejsce kultu Krzyża Świętego na Warmii. Obecnie znowu coraz częściej odwiedzany jest przez pielgrzymów. 

Bez wątpienia największą atrakcją wsi Chwalęcin jest Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, stanowiący sanktuarium i ważny punkt pielgrzymkowy na szlaku Świętych Miejsc Warmii. Ze względu na swoje piękno i niewielkie rozmiary, nazywany jest czasem "młodszym bratem" Świętej Lipki. Świątynia została wybudowana w latach 1720-1728 przez Jana Krzysztofa Reimersa z niedalekiej Ornety. Z zewnątrz kościół wygląda niepozornie, za to jego wnętrza zdobią piękne późnobarokowe polichromie, swoim przepychem dorównujące najpiękniejszym obiektom architektury sakralnej tego okresu w Polsce.

Okolice Chwalęcina charakteryzują się pięknymi morenowymi krajobrazami, pełnymi wzgórz i kęp leśnych, poprzedzielanych gdzieniegdzie wodami rzek - Pasłęki, Wałszy i Młyńskiej Strugi. W okresie letnim okolice Chwalęcina zapewniają mnóstwo atrakcji turystycznych i wypoczynkowych. W regionie znajduje się kilka szlaków pieszych i trekkingowych, które warto przemierzyć rowerem oraz jezior atrakcyjnych pod względem kąpielowym.

Szczególnie wartą polecenia dla wędkarzy jest wieś Bażyny położona w odległości kilku kilometrów od Chwalęcina. Obok miejscowości w pięknym otoczeniu przyrody usytuowane są 4  stawy rybne, w których występują karasie, karpie, szczupaki, okonie, leszcze, płocie, liny, a nawet lubiące czystą wodę raki  - połów gwarantowany!

W promieniu kilkunastu kilometrów od wsi, bliżej miasta gminnego Orneta, bez problemu znaleźć można nocleg, zlokalizowany w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych. Oczywiście większość z nich poza noclegiem, oferuje również smaczne lokalne jedzenie.

 

Logowanie